Slovenija

Slovenija se z vsaj tremi članicami EU dogovarja o priznanju Palestine

Ljubljana, 29. 03. 2024 13.25 | Posodobljeno pred 28 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, N.V.
Komentarji
0

Slovenija je v dogovoru z vsaj tremi državami članicami EU, da gremo v priznanje Palestine v razmeroma kratkem času, če ne bo mogoče doseči prvega cilja, to je vzpostavitve trajnega premirja v Gazi, normalizacije razmer in začetka pogovorov o rešitvi dveh držav, je dejala zunanja ministrica Tanja Fajon.

Slovenija je zelo aktivna na vseh nivojih, pogovarjamo se, kako priti do rešitve dveh držav in priznanja Palestine, a zavedamo se, da če ne bo mirovne konference oziroma mirovnega načrta, ki ga bodo priznavali vsi vpleteni v regiji, to ne bo zagotovilo trajnega miru in varnosti, je poudarila ministrica Tanja Fajon.

Dejala je, da je to prvi cilj, h kateremu stremi Slovenija. "Če to ne bo mogoče in ta cilj se odmika potem je Slovenija danes v dogovoru z vsaj tremi državami EU, da gremo v priznanje Palestine," je dejala.

Premierji Slovenije, Španije, Irske in Malte so prejšnji teden ob robu vrha EU sprejeli skupno izjavo, v kateri so izrazili pripravljenost priznati Palestino, ko bo to lahko učinkovito in bodo okoliščine primerne.

Tanja Fajon
Tanja Fajon FOTO: AP

Viri na MZEZ sicer opozarjajo, da bi bilo tako priznanje predvsem simbolično dejanje, slovenska vlada pa doslej o njem še ni določala. Morebitno odločitev o priznanju Palestine bi sicer moral obravnavati tudi parlamentarni odbor za zunanjo politiko.

Zunanja ministrica je zadovoljna, da je Varnostni svet v začetku tedna sprejel resolucijo s pozivom k premirju v času ramazana, izpustitvi talcev in humanitarni pomoči, pri pripravi katere je kot nestalna članica sodelovala tudi Slovenija.

A Izrael kljub resoluciji nadaljuje napade na Gazo. "Imamo opravka z izraelsko vlado, katere cilj je uničenje Hamasa, to je cilj, ki ga je težko meriti, pripravljenosti na dogovor pa ni ne na strani Hamasa ne na strani Izraela," je dejala Fajonova.

K zagotovitvi nujne pomoči prebivalcem Gaze, ki se soočajo z lakoto, je v četrtek Izrael znova pozvalo tudi Meddržavno sodišče v Haagu. To sicer odloča v tožbi Južne Afrike, ki Izraelu očita hude kršitve konvencije ZN o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida.

Se bo Slovenija pridružila južnoafriški tožbi?

O tem, ali se bo Slovenija pridružila južnoafriški tožbi, vlada še ni odločala. Kot so pojasnili viri na MZEZ, je za odločitev še nekaj časa, saj mora Južna Afrika najprej vložiti svoj memorandum, šele nato bo se bodo tožbi lahko pridružile druge države.

Irska je medtem v četrtek že sporočila, da se pripravljajo na to, formalno pa bodo odločitev sprejeli po vložitvi južnoafriškega memoranduma, predvidoma čez nekaj mesecev.

V Levici so sicer znova pozvali Fajonovo in Vlado, naj se Slovenija pridruži tožbi, kot je tudi pojasnila poslanka Levice Nataša Sukič, sta JAR in Irska "pokazali pravo držo in pot, po kateri je treba iti".  Dodala je, da se mora kolektivno kaznovanje Palestincev za oktobrski zločin Hamasa, takoj ustaviti. 

V Levici ponovno pozivamo zunanjo ministrico Tanjo Fajon in Vlado RS, da se Slovenija pridruži tožbi Južnoafriške republike (JAR) zoper Izrael pred Meddržavnim sodiščem (ICJ), kot je to pravkar storila Irska. "Ampak zgolj pozivi k prekinitvi ognja ne zaležejo. Dobronamerne besede ne bodo rešile življenj nedolžnih. Zato je potrebno ukrepati odločno in konkretno. Del teh ukrepov naj bo tudi pridružitev Slovenije tožbi JAR."

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3