FIT 24UR

Kot da tekmujemo: Slovenci lani popili še več – 11,5 litra čistega alkohola na prebivalca

Ljubljana, 28. 03. 2017 18.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Čeprav alkohol povzroča raka ustne votline, žrela, grla in požiralnika, raka jeter, debelega črevesa, danke in dojk, čeprav na cestah terja smrtne žrtve, povzroča nasilje in medsebojne spore, ga Slovenci zadnja leta spet popijemo več. Škoda, ki jo povzroča, je večja od sredstev, ki jih od prodaje dobi država. Zakaj toliko pijemo?

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Slovenci ne pijejo, temveč se opijajo
    02:10
    Iz SVETA: Slovenci ne pijejo, temveč se opijajo
  • Iz 24UR ZVEČER: Pitje alkohola
    07:55
    Iz 24UR ZVEČER: Pitje alkohola

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ugotavljajo, da se je v letu 2015 registrirana poraba alkohola v primerjavi z letom poprej znova zvišala. Znašala je 11,5 litra čistega alkohola na vsakega prebivalca Slovenije, starejšega od 15 let. S tem Slovenija že desetletja močno presega mejo petih litrov registrirane porabe čistega alkohola na prebivalca. Finančna škoda, ki jo ima država zaradi posledic popitega alkohola, pa preseže koristi, ki jih ima država od prodaje alkohola. Škoda in stroški se z večanjem porabe alkohola tako samo še povečujejo, zdravstvene posledica pa so številne in obsežne.

Zapita Evropa: poraba v EU dvakrat večja od svetovnega povprečja

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) so prebivalci Evropske regije SZO, ki vključuje države EU, Norveško in Švico, največji porabniki alkohola na svetu. Poraba je v tej regiji dvakrat višja od svetovnega povprečja. Slovenija ima še višjo porabo od povprečja omenjene evropske regije in EU.

Registrirana poraba alkohola v litrih čistega alkohola na prebivalca
Registrirana poraba alkohola v litrih čistega alkohola na prebivalca FOTO: NIJZ

Po podatkih NIJZ je letna registrirana poraba alkohola v Sloveniji v obdobju 2006–2015 znašala od 9,5 (leta 2013) do 12,6 litra (leta 2006) čistega alkohola na odraslega prebivalca, starega nad 15 let. Največ se je v tem obdobju popilo piva, sledilo je vino in žgane pijače. V letu 2013 smo beležili najnižjo porabo alkohola, a v letih 2014 in 2015 se je poraba alkohola povečevala in je bila ponovno primerljiva oziroma višja od tiste iz leta 2012.

Registrirana poraba alkohola v letu 2015 v Sloveniji v litrih čistega (100 odstotkov) alkohola
Registrirana poraba alkohola v letu 2015 v Sloveniji v litrih čistega (100 odstotkov) alkohola FOTO: NIJZ

“Kljub preteklem ugodnem trendu upadanja registrirane porabe alkohola v Sloveniji, bi tudi po najbolj optimističnih napovedih in projekcijah SZO Slovenija v prihodnosti lahko še vedno imela skrb zbujajočo visoko porabo alkohola na prebivalca. Izkušnje in podatki kažejo, da se poraba alkohola na prebivalca po krizi in recesiji povečuje, podobno se nakazuje za Slovenijo. Čeprav visoka poraba alkohola na prebivalca, ki je tako značilna za Slovenijo, sama po sebi sicer še ne bi odražala nujno škodljive rabe alkohola v družbi, je pa pri nas treba upoštevati tudi problematično veliko dostopnost do alkohola, strpen odnos družbe do alkohola in opijanja v javnosti ter problematične pivske navade. Vse navedeno pa pripomore, da je Slovenija v vrhu držav EU tako po porabi alkohola kot po posledicah škodljive rabe alkohola," je povedala zdravnica Barbara Lovrečič, nacionalna ekspertka za javno zdravje z NIJZ, in poudarila, da je treba razbijati mite in vkoreninjena zmotna prepričanja v zvezi z alkoholnimi pijačami.

Poraba alkohola
Poraba alkohola FOTO: NIJZ

Ni manj ali bolj škodljivih alkoholnih pijač

"V Sloveniji pogosto zmotno mislimo, da sta pivo in vino manj škodljivi pijači v primerjavi z žganjem, kar ne drži. Pivo resda vsebuje v povprečju manj volumskega odstotka alkohola v primerjavi z vinom, pivo in vino pa vsebujeta v povprečju manj volumskega odstotka alkohola v primerjavi z žganimi pijačami. Vsebnost alkohola v alkoholni pijači je približno enaka v primerih, ko popijemo kozarec (1 dcl) vina z 12 odstotki alkohola ali vrček (2,5 dcl) piva z 5 odstotki alkohola ali kozarček (0,3 dcl) žgane pijače z 40 odstotki alkohola. Dejanski učinki na telo so odvisni od količine popitega alkohola, predvsem gramov čistega alkohola, posledice pa tudi od pivskih navad", je pojasnila zdravnica psihiatrinja Mercedes Lovrečič z NIJZ in dodala: "Tako ne poznamo manj ali bolj škodljivih alkoholnih pijač, vse vsebujejo glavno sestavino alkoholnih pijač, to je etanol".

Ni načina, metode ali sredstva za hitro treznenje

"Ljudje so zmotno prepričani, da jim bo za hitrejše treznjenje pomagalo pitje črne kave ali čaja, sprehod po svežem in mrzlem zraku ali polivanje s hladno vodo ter hladen tuš. Nič od tega ne deluje. Ne poznamo načina, metode ali sredstva, ki bi lahko pospešil razgradnjo alkohola. Ne pomagajo niti razna zelišča ali posebni napitki, poživila in poživljajoče pijače lahko celo resno ogrozijo zdravje. Načini in sredstva, ki jih oglašujejo in prodajajo za te namene v resnici nimajo obljubljenih učinkov. Procesa razgradnje alkohola v telesu ne moremo pospešiti. Najvišje koncentracije v krvi nastopijo 45–90 minut po zaužitju alkohola, na uro razgradimo do 150 miligramov alkohola v kilogramu krvi. Povedano drugače, koncentracija alkohola v krvi pada za 0,1 promila na uro. Za streznitev je potreben čas, da se alkohol lahko izloči iz telesa po naravni poti", je razložila Lovrečičeva.

Alkoholne pijače so rakotvorne

"Mednarodna agencija za raziskovanje raka (International Agency for Research on Cancer - IARC) je alkohol, in sicer acetaldehid, etanol in alkoholne pijače, uvrstila v 1. skupino snovi, ki so rakotvorne za človeka, v isto skupino je uvrščen tudi tobak. Izpostavljenost alkoholu predstavlja tveganje za nastanek nekaterih vrst rakavih obolenj: raka ustne votline in žrela, grla in požiralnika, raka jeter, debelega črevesa, danke in dojk, ki ga povezujejo predvsem s čezmernim pitjem alkohola. Vendar raziskovalci soglašajo in poudarjajo, da ne poznamo varne količine ali pivske navade, ki bi bila varna z vidika tveganja za nastanek raka, glede na to, da imajo večje tveganje za nastanek raka tudi tisti, ki pijejo alkohol zmerno oziroma v mejah manj tveganega pitja alkohola v primerjavi s tistimi, ki alkohola sploh ne pijejo. Tveganje za nastanek raka je povezano s pivskimi navadami in količinami zaužitega alkohola, več alkohola in pogosteje oseba pije alkohol, večje je tveganje za nastanek raka. Tveganje za nastanek raka je podobno za različne vrste alkoholnih pijač, saj se v vseh nahaja etanol, ki se v človeškem telesu spremeni v acetaldehid, ki je dokazano rakotvoren", je še razložila nacionalna ekspertka za javno zdravje z NIJZ.

Poraba alkohola
Poraba alkohola FOTO: NIJZ

Potrebni učinkoviti ukrepi alkoholne politike

SZO predlaga uvedbo uspešnih ukrepov alkoholne politike, ki dokazano zmanjšujejo škodo zaradi alkohola. Med te uvrščamo davčne in cenovne ukrepe (cenovna politika alkohola, obdavčitev in trošarine), omejevanje dostopa (licenciranje, prepoved prodaje mladoletnim, določitev minimalne starosti za nakup alkohola), skrb za varnost v cestnem prometu (omejitev oziroma ničelna koncentracija alkohola v krvi za vse voznike, redna naključna testiranja voznikov), zdravljenje stanj in posledic škodljive rabe alkohola - predvsem zdravljenje zasvojenosti z alkoholom, kratke svetovalne programe pri zgodaj prepoznanih tveganih pivcih. "Take ukrepe javnost pri nas večinoma podpira, saj jih prepoznava kot koristne za zaščito zdravja. V sprejemanju učinkovitih ukrepov alkoholne politike se uvrščamo na 16. mesto med 29. državami, po porabi alkohola in posledicah škodljive rabe alkohola pa smo še vedno v samem vrhu," še zaključuje psihiatrinja Lovrečičeva z NIJZ.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (164)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

skripko6@gmail.com
31. 03. 2017 10.00
+1
Tale Mercedes naj se uprasa ce je tudi prenaziranje s hrano nezdravo torej naj se drzi svojega podrocja.Sem bi reku nealkoholik ,pet piv za eno leto cca,a vem kam pes taco moli,oderuhi bi spet kak davek mel pa to
provokatorr
29. 03. 2017 12.44
+1
enkrat pojdite v trgovine na mejo z avstrijo, pa poglejte, česa imajo avstrijci največ v svojih nakupovalnih vozičkih. alkohola in cigaret. in ves ta alkohol in cigarete gredo v statistiko, kot da smo jih popili in pokadili slovenci.
perkoluci
29. 03. 2017 10.20
+3
alko je zakon. vsak dan ga spijem kar nekaj. in kaj mi je , čist nč mi ne manjka. najboljš je vodka.
hotchilipoper
29. 03. 2017 09.47
+2
Eni ga pijejo,vodilni so pa na črticah
grumf
29. 03. 2017 09.28
+3
Ta statistika šteje tudi korekcijo za alkohol, ki ne spada v "registrirano porabo"? Najbrž nas je veliko, ki pijemo vino, ki ga ne kupimo v trgovinah, z računom..
macro
29. 03. 2017 09.14
kaj zdaj premalo ali preveč?
CyberWorm90
29. 03. 2017 08.59
+6
widmo kaj se dogaja če člowek ne užiwa alkohola in swinjine : ))) ratajo neprištewni in se zapeljejo z awtom/towornjakom w množico ljudi : ))))
MeaCulpa
29. 03. 2017 08.25
+4
Alkohol če se ne znaš obvladovati ima moc, da uniči tvoje Življenje pa tudi Življenje bližnjih. To rečeno obstaja tudi dejstvo da kdaj in kdaj pač preveč popijes in tako pac je. Povprečno pa 2,2 l žganja pomeni, da bi povprečen Slovenec spil priblizno enega kratkega 0,03 na 5 dni . 115 l piva bi pomenilo nekje 0,75 l piva na dan in 45 l vina 2 dcl na dan....glede na to kakšno je ozračje se zdi še dokaj zmerno
dr.Fen0men
29. 03. 2017 08.09
+2
Nič čudnega, glede na situacijo v državi...
RONDO25
29. 03. 2017 07.41
+2
Tako kot cigaretni zakon...bi bilo smiselno urediti tudi alkoholni zakon. Veliko hudega povzroca alkohol v druzbi pa se nobeden prevec ne sekira. Zanimivo..
brusalija
29. 03. 2017 07.18
+7
pa kaj pol, še bilj ga bomo pili heheheh.... bolje biti pijan nego star.hk....
beware1
28. 03. 2017 22.44
+3
Vsako leto izbiramo raznorazne vinske kraljice, se kregamo okrog Terana, himna nasa se vrti okoli vina: In kaj bi radi pricakovali??? Je nekdo, nekdaj zapisal: Nebo in zemlja, vincu sta prijazna, sovraziti ga, a ni to misel blazna??? Vse gorje na tem svetu, so in se zmeraj povzrocajo, kao, trezni ljudje. V razmislek vsem. A ja, ne pijem, kar tako
caspera1
29. 03. 2017 08.07
+2
Vinske kraljice ne bom komentirala, namen pridelovalcev terana pa najbrž ni množično opijanje. Tudi jaz ne pijem skoraj nikoli, terana pa sploh ne. Ampak to ne pomeni, da nima pozitivnih učinkov v majhnih dozah kakšen dan po jedi. Od ljudi je odvisno, kdaj prestopijo mejo, ne pa od vinske kraljice ali himne.
txoxnxy
28. 03. 2017 22.11
+4
Zastareli podatki , od kar je cmero na oblasti je poraba vsaj enkrat večja !
CHANEL MADEMOISELLE
28. 03. 2017 22.11
+6
Verjetno je v parlamentu poraslo pitje alkohola, no potem se pa ljudstvo zgleduje po naših politikih?
trucker87
28. 03. 2017 22.02
+8
še vseeno je to nekam mala številka sem mislo da več nesemo.....
Against
28. 03. 2017 22.06
+3
perkoluci
29. 03. 2017 10.22
+1
da ne bo teb kej škodlo. raj zvrni kakšen liter pa bo boljš. butara
pepikrlinca
28. 03. 2017 21.56
+2
očitno je alko prepoceni
Zrkizz
28. 03. 2017 21.54
+17
Toliko ga spijemo, da lahko normalno delujemo v skladu z idejami politikov, ker trezen clovek se takoj izseli.
dzek.the.ripper
28. 03. 2017 21.52
+1
Prihodnost je svetla, pri vseh teh fanatikih, ki bodo prišli k nam.
TellingTheTruth
28. 03. 2017 21.46
+34
V tej drzavi si tezko trezen
sosed9
28. 03. 2017 21.53
+5
borisv
28. 03. 2017 21.38
+23
Zej sem pa malo užaljen. Malo več pa že spijemo.